Urban Economics Association

Urban Economics

Logo UEA 2018 New York City

13th Meeting of the Urban Economics Association

At Columbia University
October 12-13, 2018
New York City, NY

Local Organizer: Donald Davis (Columbia University).

Venue: Columbia University , International Affairs Building (IAB).

Program Committee: Laurent Gobillon (PSE, Chair), Stephen Billings (Colorado-Boulder, Vice-Chair), Maisy Wong (Wharton, future Vice-Chair), Victor Couture (Berkeley-Haas), Rebecca Diamond (Stanford), Jonathan Dingel (Chicago Booth), Pablo Fajgelbaum (UCLA), Cecile Gaubert (Berkeley), Nina Harari (Wharton), Jessie Handbury (Wharton), Walker Hanlon (NYU), Rémi Jedwab (GWU), Gabriel Kreindler (MIT), Raven Molloy (Fed), Timothy McQuade (Stanford), Joan Monras (CEMFI), Eduardo Morales (Princeton), Ferdinand Rauch (Oxford), Adam Storeygard (Tufts), Lin Tian (Columbia).

Program Overview

October 12, 2018
07:30 to 08:00Registration
08:00 to 08:30Breakfast
08:30 to 09:30Keynote Lecture by Leah Platt Boustan
09:30 to 10:00Coffee break
10:00 to 12:00Parallel Session 01
12:00 to 13:00Lunch
13:00 to 15:00Parallel Session 02
15:00 to 15:30Coffee Break
15:30 to 17:30Parallel Session 03
17:45 to 18:45Keynote Lecture by Raj Chetty
October 13, 2018
07:30 to 08:00Breakfast
08:00 to 10:00Parallel Session 04
10:00 to 10:30Coffee Break
10:30 to 12:30Parallel Session 05
12:30 to 13:30Lunch
13:30 to 14:30Keynote Lecture by Edward Glaeser
14:45 to 16:45Parallel Session 06
16:45 to 17:15Coffee break
17:15 to 19:15Parallel Session 07

Detailled Program

^

October 12, 2018 8:30 to 9:30
Keynote Lecture by Leah Platt Boustan

^

October 12, 2018 10:00 to 12:00
01A. Pollution in cities

Chair: William Hanlon (NYU Stern School of Business)

^

October 12, 2018 10:00 to 12:00
01B. Land Use

Chair: Henry Overman (London School of Economics)

^

October 12, 2018 10:00 to 12:00
01C. Housing I

Chair: Janet Kohlhase (University of Houston)

^

October 12, 2018 10:00 to 12:00
01D. Big cities and state taxation

Chair: Takatoshi Tabuchi (University of Tokyo)

^

October 12, 2018 10:00 to 12:00
01E. Transportation I

Chair: Kenzo Asahi (Pontificia Universidad Católica de Chile)

^

October 12, 2018 10:00 to 12:00
01F. Housing II

Chair: Morgane Laouenan (CNRS Paris-Sorbonne)

^

October 12, 2018 10:00 to 12:00
01G. Local public finance I

Chair: Raphael Parchet (Università della Svizzera italiana)

^

October 12, 2018 10:00 to 12:00
01H. Local education I

Chair: Nathan Schiff (Shanghai U. of Finance and Economics)

^

October 12, 2018 10:00 to 12:00
01I. Agglomeration economies I

Chair: William Strange (University of Toronto)

^

October 12, 2018 10:00 to 12:00
01J. Amenities I

Chair: Jeffrey Lin (Federal Reserve Bank of Philadelphia)

^

October 12, 2018 13:00 to 15:00
02A. Sorting across and within cities

Chair: Cecile Gaubert (UC Berkeley)

^

October 12, 2018 13:00 to 15:00
02B. Crime

Chair: Aaditya Dar (GWU)

^

October 12, 2018 13:00 to 15:00
02C. Student Prize I

^

October 12, 2018 13:00 to 15:00
02D. Student Prize II

^

October 12, 2018 13:00 to 15:00
02E. Student Prize III

^

October 12, 2018 13:00 to 15:00
02F. Student Prize IV

^

October 12, 2018 13:00 to 15:00
02G. Student Prize V

^

October 12, 2018 13:00 to 15:00
02H. Student Prize VI

^

October 12, 2018 13:00 to 15:00
02I. Student Prize VII

^

October 12, 2018 15:30 to 17:30
03A. Urban Networks and Big Data

Chair: Jessie Handbury (University of Pennsylvania)

^

October 12, 2018 15:30 to 17:30
03B. Housing supply and the dynamics of cities

Chair: Jacob Cosman (Johns Hopkins University)

^

October 12, 2018 15:30 to 17:30
03C. Transportation II

Chair: Jos Van Ommeren (VU University Amsterdam)

^

October 12, 2018 15:30 to 17:30
03D. Internal migrations

Chair: Ahmet Ali Taskin (Ulm University)

^

October 12, 2018 15:30 to 17:30
03E. Local education II

Chair: Hugh Macartney (Duke University)

^

October 12, 2018 15:30 to 17:30
03F. Regional Economics and Trade I

Chair: Toshitaka Gokan (Institute of Developing Economies)

^

October 12, 2018 15:30 to 17:30
03G. Housing III

Chair: Hans Koster (Vrije Universiteit Amsterdam)

^

October 12, 2018 15:30 to 17:30
03H. Agglomeration economies II

Chair: Miren Lafourcade (University Paris-Sud and Paris School of Economics)

^

October 12, 2018 15:30 to 17:30
03I. Neighborhoods and externalities I

Chair: David Albouy (University of Illinois)

^

October 12, 2018 17:45 to 18:45
Keynote Lecture by Raj Chetty

^

October 13, 2018 8:00 to 10:00
04A. Schools and Education Policy

Chair: Amanda Ross (The University of Alabama)

^

October 13, 2018 8:00 to 10:00
04B. Technology and Innovation Spillovers

Chair: Matthew Ross (New York University/ NBER)

^

October 13, 2018 8:00 to 10:00
04C. Neighborhoods and externalities II

Chair: Stephen L Ross (University of Connecticut)

^

October 13, 2018 8:00 to 10:00
04D. History and Urban Economics

Chair: Antonio Accetturo (Banca d'Italia)

^

October 13, 2018 8:00 to 10:00
04E. Housing IV

Chair: John Clapp (University of Connecticut)

^

October 13, 2018 8:00 to 10:00
04F. Transportation III

Chair: Siqi Zheng (MIT)

^

October 13, 2018 8:00 to 10:00
04G. Regional Economics and Trade II

Chair: Giacomo Ponzetto (CREI, UPF, IPEG and Barcelona GSE)

^

October 13, 2018 8:00 to 10:00
04H. Housing V

Chair: Lu Han (University of Toronto)

^

October 13, 2018 8:00 to 10:00
04I. Cities in Developing Countries I

Chair: Remi Jedwab (George Washington University)

^

October 13, 2018 10:30 to 12:30
05A. Spatial frictions

^

October 13, 2018 10:30 to 12:30
05B. Slums, housing, and land markets

Chair: Mariaflavia Harari (University of Pennsylvania)

^

October 13, 2018 10:30 to 12:30
05C. Immigration

Chair: Joan Monras (CEMFI)

^

October 13, 2018 10:30 to 12:30
05D. Agglomeration economies III

Chair: David Cuberes (Clark University)

^

October 13, 2018 10:30 to 12:30
05E. Local public finance II

Chair: Ryan Gallagher (Northeastern Illinois University)

^

October 13, 2018 10:30 to 12:30
05F. Housing VI

Chair: Amine Ouazad (HEC Montreal)

^

October 13, 2018 10:30 to 12:30
05G. Housing VII

Chair: Stuart Rosenthal (Syracuse University)

^

October 13, 2018 10:30 to 12:30
05H. Neighborhoods and externalities III

Chair: Kristian Behrens (Université du Québec à Montréal)

^

October 13, 2018 10:30 to 12:30
05I. Urbanization and urban systems

Chair: Kurt Schmidheiny (Universität Basel)

^

October 13, 2018 13:30 to 14:30
Keynote Lecture by Edward Glaeser

^

October 13, 2018 14:45 to 16:45
06A. New Data and Methods for Urban Economics Research

Chair: Amit Khandelwal (Columbia Business School)

^

October 13, 2018 14:45 to 16:45
06B. Gentrification

Chair: Davin Reed (Federal Reserve Bank of Philadelphia)

^

October 13, 2018 14:45 to 16:45
06C. Agglomeration economies IV

Chair: Tomoya Mori (Kyoto University)

^

October 13, 2018 14:45 to 16:45
06D. Housing VIII

Chair: Nicolás González Pampillón (Universitat de Barcelona)

^

October 13, 2018 14:45 to 16:45
06E. Local Public Finance III

Chair: Nadia Greenhalgh-Stanley (Kent State University)

^

October 13, 2018 14:45 to 16:45
06F. Neighborhoods and externalities IV

Chair: Pierre Picard (Universite de Luxembourg)

^

October 13, 2018 14:45 to 16:45
06G. Housing IX

Chair: Holger Sieg (University of Pennsylvania)

^

October 13, 2018 14:45 to 16:45
06H. Transportation IV

Chair: Frédéric Robert-Nicoud (GSEM)

^

October 13, 2018 14:45 to 16:45
06I. Cities in developing countries II

Chair: Pierre-Philippe Combes (University of Lyon and Sciences Po)

^

October 13, 2018 17:15 to 19:15
07A. Residential Mortgages

Chair: Stephanie Moulton (Ohio State University)

^

October 13, 2018 17:15 to 19:15
07B. Neighborhoods and externalities V

Chair: Thomas Davidoff (University of British Columbia)

^

October 13, 2018 17:15 to 19:15
07C. Cities in developing countries III

Chair: Julien Martin (Université du Québec à Montréal)

^

October 13, 2018 17:15 to 19:15
07D. Local economic activity

Chair: Richard Mansfield (University of Colorado-Boulder)

^

October 13, 2018 17:15 to 19:15
07E. Housing X

Chair: Anthony DeFusco (Northwestern University)

^

October 13, 2018 17:15 to 19:15
07F. Amenities II

Chair: Felipe Carozzi (London School of Economics)

^

October 13, 2018 17:15 to 19:15
07G. Urban theory

Chair: Nathan Seegert (University of Utah)

^

October 13, 2018 17:15 to 19:15
07H. Firms, labour and the city

Chair: Tomasz Michalski (HEC Paris)

^

October 13, 2018 17:15 to 19:15
07I. Housing XI

Chair: Morris Davis (Rutgers Business School, Rutgers Univers)

This program was last updated on 2018-07-18 10:11:27 EDT