Urban Economics Association

Urban Economics

Logo UEA 2017 Vancouver

12th Meeting of the Urban Economics Association

at the 64th Annual North American Meetings of the Regional Science Association International (RSAI)
November 8-11, 2017
Vancouver, Canada

Programme Committee: Morris Davis (Rutgers, chair), Stephen Billings (Colorado-Boulder) and Laurent Gobillon (Paris).

Local Organizer: Thomas Davidoff (UBC).

Program Overview

Thursday November 9, 2017

08:00 to 10:00 Sessions 01

10:30 to 12:00 NARSC Plenary

13:30 to 15:30 Sessions 02

16:00 to 18:00 Sessions 03

Friday November 10, 2017

08:00 to 10:00 Sessions 04

10:30 to 12:30 Sessions 05

13:30 to 15:30 Sessions 06

16:00 to 18:00 Sessions 07

18:15 to 20:00 UEA Reception

Saturday November 11, 2017

08:00 to 10:00 Sessions 08

10:30 to 12:30 Sessions 09

12:30 to 14:30 NARSC Luncheon

14:45 to 16:45 Sessions 10

Detailled Program

^

01A. Thursday 8:00-10:00. Housing and Governments I

Chair: Andreas Mense

^

01B. Thursday 8:00-10:00. Transportation I

Chair: Harris Selod

^

01C. Thursday 8:00-10:00. Advances in Theory I

Chair: Fan-chin Kung

^

02A. Thursday 13:30-15:30. Housing - Micro I

Chair: Ismir Mulalic

^

02B. Thursday 13:30-15:30. Neighborhoods I

Chair: Shawn M. Rohlin

^

02C. Thursday 13:30-15:30. labor markets I

Chair: Hildegunn E. Stokke

^

02D. Thursday 13:30-15:30. China I

Chair: Zhi Wang

^

03A. Thursday 16:00-18:00. Mortgages I

Chair: Stephanie Moulton

^

03B. Thursday 16:00-18:00. Migration, Public Policy and Growth I

Chair: Tobias Seidel

^

03C. Thursday 16:00-18:00. Agglomeration I

Chair: Boqian Jiang

^

04A. Friday 8:00-10:00. Housing Supply I

Chair: Jenny Schuetz

^

04B. Friday 8:00-10:00. Neighborhoods II

Chair: Matz Dahlberg

^

04C. Friday 8:00-10:00. Advances in Data and Econometrics I

Chair: Shulin Shen

^

05A. Friday 10:30-12:30. Housing - Micro II

Chair: Christopher M. Clapp

^

05B. Friday 10:30-12:30. Transportation II

Chair: Stephan Heblich

^

05C. Friday 10:30-12:30. Crime I

Chair: Emily Weisburst

^

05D. Friday 10:30-12:30. Migration, Public Policy and Growth II

Chair: Yasuhiro Sato

^

06A. Friday 13:30-15:30. Housing and Governments II

Chair: Tsur Somerville

^

06B. Friday 13:30-15:30. Neighborhoods III

Chair: Guillermo Alves

^

06C. Friday 13:30-15:30. Transportation III

Chair: Stephen Gibbons

^

07A. Friday 16:00-18:00. Commuting I

Chair: Stuart A Gabriel

^

07B. Friday 16:00-18:00. Retail, Firms and Locations I

Chair: Nathan Schiff

^

07C. Friday 16:00-18:00. labor markets II

Chair: Claudia Macaluso

^

08A. Saturday 8:00-10:00. Housing - Micro III

Chair: Amanda Ross

^

08B. Saturday 8:00-10:00. Schools, Inequality and Segregation I

Chair: Ruben Gaetani

^

08C. Saturday 8:00-10:00. Electricity and Labour

Chair: David Albouy

^

09A. Saturday 10:30-12:30. Cities and Trade I

Chair: Jonathan Dingel

^

09B. Saturday 10:30-12:30. China II

Chair: Yang (Zoe) Yang

^

09C. Saturday 10:30-12:30. Advances in Data and Econometrics II

Chair: Yasusada Murata

^

10A. Saturday 14:45-16:45. Crime II

Chair: Kenzo Asahi

^

10B. Saturday 14:45-16:45. Advances in Theory II

Chair: Minoru Osawa